Adana Karaisalı Nasıl Bir Yer

Adana Karaisalı ilçesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin güneyinde, Akdeniz Bölgesi’nde konumlanan Adana ilinin bir ilçesidir. İlçe, Adana kent merkezine 50 kilometre mesafededir. Toros Dağları’nın başladığı noktada yer alan Karaisalı’nın kuzeyi dağlık, güney bölgeleri ise düzlük alanlardan meydana gelmektedir. Karaisalı’da farklı özelliklere sahip konaklama seçenekleri mevcuttur. İlçede otelden pansiyona, farklı noktalarda hizmet veren konaklama yerleri bulunmaktadır. İlçe merkezinde yer alan otellerin yanı sıra daha fazla doğal alanların içinde bulunan tesisler de mevcuttur. İlçede, Toros Dağları’nda, Kapuzbaşı Şelalesi manzaralı otellerin ve ilçe merkezinde yer alan konforlu konaklama seçenekleri de mevcuttur.

Karaisalı’da bir adet öğretmen evi de hizmet vermektedir.
Roma dönemine ait bir yapı olan Milvan Kalesi, Karaisalı’ya bağlı bir köy olan Karakılıç’ta yer almaktadır. Milvan Kalesi, Çakıt Nehri kıyısında yer almaktadır ve önünden kervan yolu geçmesi sebebiyle Romalılar için önemli bir kale olmuştur. Kalede 1815 yılında Adana valisi ve Menemenci aşireti arasında 7 ay süren bir savaş gerçekleşmiştir.

Yeşillikler içindeki konumuyla oldukça etkileyici bir görünüme sahip olan Kesiri Han, Karaisalı’ya bağlı Altınova Köyü’ne yakın bir yerde bulunmaktadır. Çakıt Nehri kıyısında yer alan Kesiri Han, Bayrampaşa Kervansarayı olarak da adlandırılmaktadır. IV. Murat zamanında Sadrazam Bayram Paşa tarafından yaptırılan han, dikdörtgen bir biçime sahiptir.

Siz de Adana Karaisalı İlçesi hakkında fikirlerinizi paylaşarak nasıl bir yer olduğunun anlaşılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.